Kazakistan’ın başkent günü..

Türk Dünyasının genç cumhuriyeti Kazakistan’ın bağımsızlık ve gelişim sembolü başkentinin, Astana’sının 6 temmuz şehir günü kutlu olsun.

Kazakistan’ın 1991 yılındaki bağımsızlığının ardından; eski adıyla Akmola şehrinin tamamen modernize edilip; tamamen yepyeni bir modern görüntü ile inşa edilmeye başlamasıyla 1998 yılında; ülkenin başkenti Almatı’dan Kazak Türkçesinde Başkent anlamına gelen “Astana” olarak isimlendirilerek bu şehre taşınmıştır.

Genel anlamda “Astana” yani başkent adıyla anılan şehrin ismi 2019 yılında kurucu cumhurbaşkanının onuruna Nursultan olarak kullanılmaya başlandı.

Nur Sultan şehri, dünyada eşi benzeri olmayan bir yapı olan Han Çadırı gibi bir yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük çadır yapısı olan özgün mimariye sahip binanın içerisinde Alışveriş ve eğlence merkezlerinin yanında yapay bir plaj bulunmaktadır.

Bayterek Kulesi şehrin başkent oluşunu ve Kazak bağımsızlığının simgesi olarak yine bu şehirde bulunmaktadır. Bayterek ismi, uzun ömürlülüğü ve bilgeliği simgeleyen bir ağacın adından esinlenerek konulmuştur.

Bunların yanında her bir bakanlığın özgün mimariye sahip hizmet binaları, Nur Astana Camii, Barış ve hoşgörü piramidi, Astana bağımsızlık sarayı, Expo merkezi ve 80 metre çapındaki cam Nur-Alem küresi, Oditoryum, Astana Arena Stadyumu, Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ulusal Müze, Nazarbayev Üniversitesi şehrin en önemli mimari yapılarıdır.